Layout Options

Which layout option you want to use?

Color Schemes

Which theme color you want to use? Select from here.

Background Patterns

Which background pattern you want to use?

Background Images

Which background image you want to use?

قرارداد هوشمند (smart contract) چیست و کاربرد آن چیست؟

سمانه

کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد
عضویت
2021/03/03
ارسال ها
4
امتیاز کسب شده
3
امتیاز
3
تقاضای قرارداد هوشمند همراه با رشد ارزهای دیجیتال در حال شکوفایی است و به دلیل ویژگی های جذاب قرارداد هوشمند ، خدمات آن در صنایع مختلف تقریباً اجباری شده است. خدمات توسعه قرارداد هوشمند توسط Developcoins ارائه شده است. Developcoins یک شرکت برتر توسعه بلاک چین در سراسر جهان است و یک شرکت منحصر به فرد نیز می باشد. در این مقاله ما به معرفی قرارداد هوشمند (smart contract) و بهترین پلتفرم های توسعه قرارداد هوشمند در سال ۲۰۲۰ پرداخته ایم. برای آشنایی با آن ها با مقاله ای از صرافی آنلاین رمزینکس همراه شوید.

نیاز جهانی به قرارداد هوشمند روز به روز در دنیای تجارت در حال افزایش است. براساس این نیازها ، یک قرارداد هوشمند در پلتفرم های مختلف بلاک چین قابل توسعه است. در ادامه پلتفرم های توسعه قرارداد هوشمند را برای شما معرفی خواهیم کرد. اما قبل از آن خوب است با مفهوم قرارداد هوشمند آشنا شوید.

قرارداد هوشمند (smart contract)

آشنایی با قرارداد هوشمند (smart contract)

در ابتدا باید ببینیم که قرارداد هوشمند چیست و اصلا چرا قرارداد هوشمند اینقدر مورد توجه قرار دارد؟ ارتباط بین قرارداد هوشمند (smart contract) و بلاک چین blockchain چیست؟ چگونه قرارداد هوشمند می تواند به افراد تجاری کمک کند ؟

برای پاسخ به این سوالات باید بگوئیم که، قرارداد هوشمند نوعی قرارداد است که به عنوان هوشمندترین قراردادها برای سازگاری با دنیایی که با سرعت در حال رشد است، به روز رسانی می شود و به همین دلیل است که اه عنوان قرارداد هوشمند (smart contract) نامگذاری شده است.

قرارداد هوشمند می تواند برای اهداف مختلف در صنایع متعدد توسعه یابد و به کار برده شود. انگیزه اصلی قرارداد هوشمند ، ایجاد اعتماد و حفظ آن برای یک معامله ایمن است که برای جلوگیری از تقلب ، کلاهبرداری و …به سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کارهای تجاری کمک می کند.

در همین رابطه بخوانید: فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست؟
به همین دلیل است که یک قرارداد هوشمند از بستر بلاک چین ایجاد می شود ، تا آن را به شدت ایمن ساخته و بتوان براساس ضرورت و نیاز آن کسب وکار سیستم های هوشمند را انتخاب کرد.

فرایند عملکرد قرارداد هوشمند (smart contract)

روند کار قرارداد هوشمند تقریبا برای همه شناخته شده است ، اما مهمترین مزیت این قرارداد هوشمند این است که پس از تحقق و رعایت شرایط و ضوابط قرارداد ، وجوه به طور خودکار منتقل می شوند.

رومد کار قراداد هوشمند را می توان با یک مثال ساده بیان کرد :

A : بنگلادش در مسابقه کریکت برنده خواهد شد.

B : نه ، انگلیس در این مسابقه پیروز خواهد شد.

قرارداد هوشمند (smart contract)

سپس قرارداد بین دو طرف A و B امضا می شود. شرایط و ضوابط با تأیید این دو طرف ایجاد می شود. اگر ، A برنده شود ، به طور خودکار ، از حساب B مبلغ معین شده به حساب A و برعکس منتقل می شود. بخش جذاب قرارد هوشمند بین آن ها این است که ، پس از شکست هر کدام، آن شخص نمی تواند تقلب کند و مبلغ از این صندوق به طور خودکار منتقل می شود.

این فرایند ساده ، نحوه کار قرارداد هوشمند است. در ادامه به ذکر مزیت های قرارداد هوشمند خواهیم پرداخت.

مزیت های قرارداد هوشمند

برای قرارداد هوشمند مزایای بسیاری وجود دارد ، برخی از آنها به شرح زیر ذکر شده است:

 • تغییر ناپذیری
 • بدون واسطه یا دخالت شخص سوم
 • باز و قابل ردیابی
 • امکان استفاده در سطح معاملات جهانی
 • برگشت ناپذیر
 • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال
 • امن
 • مقابل استفاده در صنایع مختلف و به طور عمده در دنیای تجارت است
این موارد تنها بخشی از مزیت های وسوسه انگیز قرارداد هوشمند می باشد.

در همین رابطه بخوانید: بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ به زبان ساده + ویدیو و اینفوگرافی
در دسترس بودن پلتفرم های مختلف بلاک چین منجر به ایجاد انواع قراردادهای هوشمندانه شده است. متناسب با هر نیاز کاربران، پلتفرم های بلاک چین مختلفی را می توان انتخاب و ایجاد کرد. در ادامه به معرفی این پلتفرم ها پرداخته ایم.

بهترین پلتفرم های توسعه ی قراداد هوشمند

معرفی بهترین پلتفرم های توسعه ی قراداد هوشمند تحت فناوری بلاک چین در سال ۲۰۲۰

در این بخش از مقاله برخی از بهترین پلتفرم های توسعه ی قراداد هوشمند در سال ۲۰۲۰ که تکنولوژی بلاک چین هستند را برای شما معرفی کرده ایم. لطفا همچنان با رمزینکس همراه باشید.

قرارداد هوشمند اتریوم

اتریوم در بازار ارزهای دیجیتال در رتبه ی دوم قرار دارد و تقریباً حاکم بر دنیای قراردادهای هوشمند است زیرا از محبوبیت خاصی برخوردار است. اگر تمرکززدایی و داپ در آینده به روند این دنیای مدرن تبدیل شود ، اتریوم در مرکز آن قرار خواهد گرفت.

عملکرد قرارداد هوشمند اتریوم توسط ماشین مجازی اتریوم (EVM) مدیریت می شود. EVM یک ماشین مجازی کامل ۲۵۶ بیتی است که قدرتمند و در عین حال ساده است. نکته قابل توجه دیگر در قرارداد هوشمند اتریوم ، این است که با یک زبان قوی نوشته شده است. این قرارداد هوشمند را می توان در استانداردهای مختلف اتریوم مانند قرارداد هوشمند توکن ERC20 ، قرارداد هوشمند ERC721 ، قرارداد هوشمند ERC1400 و غیره نیز نوشت.

قرارداد هوشمند Hyperledger

Hyperledger نیز در ردیف اتریوم قرار دارد که توسط بنیاد لینوکس معرفی شده است. hyperledger دارای چارچوب های مختلفی از قبیل hyperledger fabric, hyperledger sawtooth, hyperledger indy, hyperledger burrow می باشد.

هایپرلجر یک پلتفرم منبع باز است که توسط IBM پشتیبانی می شود و در این پلتفرم می توان از زبان های مختلف برنامه نویسی برای تهیه یک قرارداد هوشمند استفاده کرد که توسعه دهندگان بیشتر ترجیح می دهند از آن استفاده کنند. پلتفرم Hyperledger دارای کارایی بالایی است و از ماژول های افزونه نیز پشتیبانی می کند. یکی از فریم ورک های معروف هایپرلجر نیز برای کدگذاری قرارداد هوشمند از زبان Go استفاده می کند.

در همین رابطه بخوانید: مکانیسم اجماع اثبات اعتبار (Proof of Authority) چیست و چگونه کار می کند؟

قرارداد هوشمند Cardano

بهترین پلتفرم های توسعه ی قراداد هوشمند

پلتفرم Cardano همچنین برای ایجاد قرارداد هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. اما هدف اصلی از ارائه ی Cardano ایجاد امنیت و مقیاس پذیری بالا با یک رویکرد منحصر به فرد می باشد. در این پلت فرم ، از زبان Plutus برای کدگذاری قرارداد هوشمند استفاده می شود که مبتنی بر هاکل است و به عنوان یک زبان برنامه نویسی کاربردی عمل می کند.

قرارداد هوشمند EOS

هدف نهایی از ارائه ی پلتفرم EOS ، پشتیبانی از مقیاس صنعتی غیرمتمرکر برنامه کاربردی با تبدیل شدن به یک مرکز سیستم عامل غیرمتمرکز . برخی از ادعاها در مورد این پلتفرم حاکی از این است که :

 • هزینه معامله را حذف می کند
 • توانایی انجام میلیون ها تراکنش در هر ثانیه با این پلتفرم وجود دارد.
 • همچنین به افزایش مقیاس پذیری کمک می کند و از زبان WASM برای کدگذاری در این پلتفرم استفاده می شود و به افزایش سرعت ، کارایی ، ایمنی و اشکال زدایی کمک می کند.

قرارداد هوشمند NEM

در پلتفرم NEM از زبان برنامه نویسی JAVA که به طور گسترده استفاده می شود برای کدنویسی، استفاده می شود و این باعث راحتی کار بسیاری برای توسعه دهندگان می شود. به دلیل این که جاوا یک زبان برنامه نویسی محبوب است، آسیب پذیری سایر قراردادهای هوشمند را نسبت به کد نویسی کاهش می دهد.

NEM برای بهبود عملکردهای بلاک چین به روزرسانی شده است. Mijin v.2 نسخه ی به روزرسانی شده ی NEM است که باعث شده امنیت بلاک چین این پلتفرم بیشتر شود. این قابلیت و بسیاری از قابلیتهای دیگر فناوری بلاک چین و اتریوم NEM فضایی را ایجاد کرده است که امکان انجام و کنترل حدود ۱۵ معامله در ثانیه در آن وجود دارد. حالی که ، در NEM ، می تواند حدود ۱۰۰ معاملات در ثانیه را مدیریت کند.

از توجه و همراهی شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم.
 
بالا